20 stycznia 2020

Jak działają płatności Marketplace w systemie Multi-Vendor?

We wczesnych wersjach, system Multi-Vendor nie posiadał systemu rozdzielania płatności za zamówienia pomiędzy sprzedawców - rozliczenia odbywały się manualnie poprzez wypłaty dla sprzedawców i przelewy bankowe. Przez wbudowany system księgowości, administrator przyjmował żądania wypłaty od sprzedawców i ręcznie wysyłał im odpowiednie kwoty, pomniejszone o prowizję. Taki sposób zarządzania finansami sprawdzał się przy niewielkich systemach, ale gdy liczba sprzedawców rosła, manualne wykonywanie wszystkich wypłat zajmowało coraz więcej czasu i zwiększało się ryzyko popełnienia błędu. Dlatego od wersji Multi-Vendor 4.5.1 udostępniona została możliwość automatycznego rozdzielania płatności pomiędzy sprzedawców, a dzisiaj jest ona niemal standardem i administrator sklepu może wybierać pomiędzy różnymi dostawcami systemów płatności którzy implementują mechanizmy marketplace.

Na czym polega automatyczne rozdzielenie płatności?

Kiedy zamówienie w Multi-Vendor zawiera produkty od kilku różnych sprzedawców, pieniądze nie trafiają w całości na konto administratora. Otrzymuje on tylko należną mu część, wynikającą z prowizji. Jeżeli płatność za zamówienie wynosi 100$, a ustalona prowizja wynosi 10%, to administrator marketplace otrzymuje 10$. 

Pozostałe 90$ powinno zostać przesłane do sprzedawcy. Nie ma potrzeby ręcznego zatwierdzania każdej płatności, dokładnego obliczania należności dla każdego sprzedawcy - w Multi-Vendor wszystko przetwarzane jest automatycznie w momencie sfinalizowania płatności po stronie administratora. Każdy sprzedawca otrzymuje wypłatę w zależności od wartości jego produktów w zamówieniu.

PayPal Adaptive Payments

PayPal był pierwszą płatnością w systemie Multi-Vendor która otrzymała wsparcie dla automatycznego rozdzielania płatności. PayPal Adaptive podczas realizacji płatności za zamówienie, natychmiast przelewa je na konta określone jako konta administratora oraz konta sprzedawców. Dla klienta cały proces jest przeźroczysty i nie różni się niczym od standardowych płatności przez PayPal. Wprowadzenie tej funkcjonalności wymaga posiadania konta PayPal Business Account.

Stripe Connect

Wprowadzony w wersji 4.7.1 system Stripe Connect jest alternatywą dla PayPal Adaptive. Stripe wyróżnia się możliwością rejestracji sprzedawców w systemie z poziomu sklepu - wystarczy kliknąć jeden link, wpisać podstawowe dane rejestracji i system automatycznie połączy nowo utworzone konto Stripe ze sklepem. Proces płatności przebiega bardzo podobnie jak w przypadku PayPal.. 

Polskie systemy płatności

Coraz więcej polskich dostawców systemów płatności wprowadza do swojej oferty obsługę systemów Marketplace. Najpopularniejszy z nich, PayU, umożliwia korzystanie z API PayU Marketplace, które jest zgodne z dyrektywą PSD2 dotyczącą bezpieczeństwa płatności internetowych. Realizacja płatności marketplace przez PayU wymaga rejestracji specjalnego konta oraz włączenia w nim opcji marketplace. Integracja z PayU, dostępna dla Multi-Vendor obsługuje przelewy marketplace.

Alternatywą dla PayU są systemy DotPay oraz Przelewy24, które również obsługują płatności marketplace i dla Multi-Vendor są dostępne odpowiednie moduły.

Skontaktuj się z nami

biuro@multi-vendor.pl

+48 661 661 964

+48 698 780 870

whatsapp: +48 788 538 655

Odwiedź  nas

SoftSolid (CS-Cart Polska)

ul. Sportowa 14

62-090 Rokietnica